Pro případ možné nudy vytváříme rubriku pro děti a jejich nejbližší. Hry a další aktivity zde budou pravidelně obměňovány. Mnoho zábavy!

POZOR, POZOR, zapoj se s námi do focení fotohádanek! O ty nejzajímavější se budeš moct podělit! Co je fotohádanka a jak na to, se dočteš v záložce “Hlavolamy a další podobná zábava”!

Co dělat, když jsem sám/sama?

NOVINKA – Ponožkový golf

Varianta pro jednoho hráče: Natrénuj odpaly. Na jednu jamku si vždy dej tři pokusy a snaž se o osobní rekord na co nejméně odpalů. Princip a techniku hry najdeš v záložce Hry proti nudě.

NOVINKA – Kuličková dráha

S kuličkovou dráhou si můžeš užít mnoho zábavy! Kde ale vzít vhodné žlábky? Řešení najde každý doma! Podélně rozřízni ruličky od kuchyňských utěrek nebo od toaletního papíru. Slep jednotlivé části k sobě a je hotovo! Můžeš vyrobit dvě stejné dráhy a posílat tak dvě kuličky naráz (každá kulička může být jinak dlouhá). Nebo vyrob více drah tak, že kulička na konci jedné dráhy spadne volným pádem do jiné dráhy.

NOVINKA – Kulilabyrint

Vyrobit si vlastní bludiště tak, že do mělké krabice nebo víka nalepíš žlábky od toaletního papíru (je popsané o hru výš) tak, aby se mírně svažovaly. Do nich vyřízni otvory o něco větší než je kulička. Tvým úkolem pak bude dostat kuličku z jedné strany krabice na druhou, aniž by spadla do některé díry, za co nejmenší časový limit!

Fotohádanky

Připrav vlastní fotohádanky, budeš nám je moct ukázat. Více infa v záložce “Hlavolamy a další podobná zábava”.

Tajné písmo

Hodilo by se ti napsat si občas něco, co nikdo jiný nepřečte? Jak na to najdeš v záložce “Hokusy pokusy.”

Kreslení jinak

Nakresli domeček! Moc jednoduchý úkol? A co takhle, kdybys to měl/a nakreslit nohou! Půjde to? Zkus nakreslit i jiné jednoduché obrázky nebo se podepiš.

Varianta: Pokud ti to přijde moc jednoduché, vezmi gumičku a připevni ji k fixe. Potom na gumičku připevni dva provázky, jeden vpravo, druhý vlevo. Vezmi oba volné konce a zvedni fixu. Jak se ti podaří nakreslit obrázek teď, když budeš moct držet jen konce provázků?

Tangramy

Zabav se nad tangramy. Je to jednoduché. Klikni sem, rozstříhej obrazec a podle přiložených možností skládej příslušné obrazce. Musíš použít všechny dílky, tedy žádný dílek nesmí zbýt.

Rybaření v pokoji (hledej pod “Vyrobte si sami”)

Sbírka kuriózních tvorů

Rozlož pod sebe tři stejně velké papíry. Na vrchní nakresli hlavu, na prostřední tělo a na dolní nohy. Takto postupuj alespoň pětkrát. Pak zvlášť zamíchej všechny hlavy, všechna těla a všechny nohy. Poté můžeš sestavovat různé tvory. Pojmenuj je a vymysli o nich nějaké informace.

Rodinné zpovědi

Ve chvíli, kdy je rodina pohromadě, je na místě ji pořádně vyzpovídat. Vhodné je si dopředu připravit seznam otázek (např. odkud pocházíte, jak vypadal dům, ve kterém jste bydleli, kolikrát jste se stěhovali, co jste dělali za práci, kam jste chodili do školy, co vás baví, kam chodíte do práce teď,..). Můžete si všechny rozhovory nahrát. Poproste rodiče, aby vám ukázali staré fotografie. Systém rodinných vztahů pak lehce zachytíte do tzv. rodinného stromu (vrcholek stromu tvoří nejstarší generace).

Překopíruj obrázek

Voskovkami pokresli celý papír. Pak vezmi ještě jeden čistý a na něj polož pokreslenou stranou dolů ten barevný. Vezmi tužku a něco nakresli (trochu přitlač). Obrázek se ti okopíruje!

Další zajímavé typy najdete níže.

Aktivity jsou převzaté z knihy 365 zábavných činností bez televize, náměty pro děti a jejich rodiče – Steve a Ruth Bennettovi (cit. BENNETT, Steven J. a Ruth BENNETT. 365 zábavných činností bez televize: [náměty pro děti a jejich rodiče]. 2. vyd. Praha: Portál, 2000. Nápady – hry – tvořivost. ISBN 80-7178-480-x).

Hry proti nudě (pro dva a více hráčů)

NOVINKA – Ponožkový golf

Každý hráč potřebuje jeden pár smotaných ponožek. Pak vezměte krabici nebo umělohmotnou mísu a položte ji do nějaké místnosti – to bude jamka. Domluvte se na výchozím bodu, odkud bude hra začínat. Cílem hry je dostat svoji ponožku do jamky za co nejméně odpalů. Odpalujete jako ve volejbale spodním podáním, tedy napnutou odpalující ruka vymrští ponožku v požadovaném rovném směru (nesmí se zatáčet!).

NOVINKA – Na detektiva/Jako vejce vejci

Pro dva hráče k této hře jsou ideálně potřeba dvě stejné krabičky od vajíček (shodné znamená pro stejný počet vajíček). Najděte nějaké malé předměty, které se vejdou do prohlubní, vždy dva stejné (např. magnet, kancelářská sponka, piškot,…). Hra potom může začít. Jeden naplní prohlubně předměty (v každé prohlubni může být i více předmětů, ale v některé nemusí být žádný). Obsah krabičky pak chvíli ukažte protihráči. Jeho úkolem je do své krabičky umístit předměty ve správném pořadí a se stejným počtem.

Přidej hlásku

Hra je vhodná pro dva hráče. První hráč řekne první hlásku, druhý hráč přidá takovou hlásku, aby mu v mysli dávalo slovo smysl. Takto přidáváme hlásky do té doby, než jeden z hráčů není schopný pokračovat, aniž by vymyslel nějaké smysluplné slovo. Cílem hry je přidávat hlásky tak, aby nebylo vysloveno poslední písmeno celého slova. Ten, kdo ho vysloví, nebo neví, jak dál, prohrává. Pokud máme například hlásky s-t-a, pokud další hráč by řekl hlásku “n”, prohrál by. Může tedy říct například hlásku “r”.

Soutěž v odezírání

Napište si třeba deset slov. Poproste toho, kdo vám bude slova říkat, aby je nahlas přečetl. Zapamatujte si pohyb úst. Po odstartování hry předčítač vybere jedno slov a neslyšně ho vysloví. Kdo jako první z hráčů vysloví správné slovo nahlas, získá bod. (Hra se nemusí hrát soutěžně, pokročilým odezíračům můžeme bez přípravy slovo neslyšně vyslovit. Uhádnou ho?)

Ponožkožrout – Varianta pro dva hráče: Stáhněte si jednu ponožku pod patu a přední část povytáhněte tak, aby vám viditelně plandala. Jednou rukou se vzájemně chytněte. Vaším úkolem je zašlápnout soupeřovi ponožku tak, aby se mu při ucuknutí sundala z nohy. Po celou dobu hry se musíte držet za ruku. Buďte na sebe opatrní! (Pokud máte víc hráčů, můžete se volně pohybovat po vyznačeném hracím poli).

Tangramy – soutěž v tangramech. Vyrobte si tolik sérií, kolik je hráčů. Pak skládejte na rychlost stejný obrazec. Bod získá ten, kdo jako první správně složil obrazec. Musíš použít všechny dílky. Jaké obrazce máš vystříhat a jaké se dají skládat, zjistíš nahoře v záložce “Co dělat, když jsem sám/sama?”

Rybaření v pokoji (hledej pod “Vyrobte si sami”)

Postřeh! – na hru potřebujete stůl a nádobu, která bude po něm klouzat. Jeden hráč se postaví na jeden okraj stolu, druhý na opačný. Hráči si posílají nádobu. Úkolem každého hráče je na poslední chvíli předmět zachytit (čili až na okraji stolu). Počítejte si body. Zem je dobré přikrýt dekou, aby dopad nebyl příliš hlučný.

Závody s balonky

Verze 1: Nafoukněte balonek a přilepte na něj izolepou krátké brčko. Skrz brčko provlékněte provázek. Na opačné konce místnosti postavte dvě židle a připevněte k nim provázek. Totéž opakujte podle počtu hráčů. Úkolem hráče je za pomoci foukání dopravit balonek co nejrychleji k cíli. Hráč se však nesmí balonku dotknout.

Verze 2: Vyznačte na podlaze cílovou čáru. Nafoukněte balonek a foukáním se ho snažte dopravit k cíli.

Verze 3: Vezměte papírový pytlík, do něj vložte nafouknutý balonek a na povel pusťte.

Verze 4: Podobné jako verze 1, ale brčko připevněte k papírovému sáčku. Nafoukněte balonek, vložte ho do sáčku a na start pusťte.

POZOR: Foukací hry nehrajte příliš dlouho, aby se vám nezačala motat hlava nebo aby nebolela!

Račí hláskování – jeden hláskuje vybrané slovo pozpátku (lze si ho nejprve napsat). Ostatní se ho snaží rozluštit. Bod získává ten, kdo jako první vysloví správné slovo.

Kreslení na pokračování – na list papíru první hráč nakreslí svůj tah. Další hráč pokračuje svým tahem. Tímto se pokračuje dál tak dlouho, dokud není kresba hotová. Před každou novou čárou si hráči sdělují, co jim kresba připomíná.

Aktivity jsou převzaté z knihy 365 zábavných činností bez televize, náměty pro děti a jejich rodiče – Steve a Ruth Bennettovi (cit. BENNETT, Steven J. a Ruth BENNETT. 365 zábavných činností bez televize: [náměty pro děti a jejich rodiče]. 2. vyd. Praha: Portál, 2000. Nápady – hry – tvořivost. ISBN 80-7178-480-x).

Hlavolamy a další podobná zábava

NOVINKA – Šifry III – klikejte tady (první řádek je vždy šifra, druhý je nápověda). TIP – chcete něco zašifrovat, ale máte pocit, že to stále nestačí. Použijte šifru v kombinaci s tajným písmem! Jak na to, najdete v záložce “Hokusy pokusy”.

Šifry II – klikejte sem (z kroužku Táborník)

Šifry (z kroužku Táborník)

1) ÉHCUDONDEJ EJ OTOT (nápověda: rak)

2) ZLNNAIEE (nápověda: cik-cak)

3) MZATRKMOEILUÁFDPA (nápověda: _x_)

4) DCGXKOIASXLPNXAZFRXRUEXIMTQBXNHJSXEVXT (nápověda: x)

5) NSBL (nápověda: +-1)

Řešení: 1 – Toto je jednoduché; 2 – zelenina; 3 – marmeláda; 4 – klarinet; 5 – mrak; 6 – karambol; 7 – polský kříž; 8 – vlčata; 9 – Úterek je nejlepší den!; 10 – bramboráky; 11 – prales; 12 – tatranka

Fotohádanky

Klikni na fotohádanku a rozlouskni, co je to za obrázek (většinou se jedná o zvětšenou část nějaké věci). Až budeš mít hotovo, zkus nafotit vlastní fotohádanky a nech je hádat třeba rodiče. Za nedlouho se budeš moct o své vlastní fotohádanky podělit na našem Instagramu. Hlídej si, až k tomu dáme pokyn!

Fotohádanka č. 1 (nápověda: snad už i každý školák ji aktivně využívá, všichni ji máme doma hned v několika verzích)

Fotohádanka č. 2 (nápověda: trochu zapomenutý předmět z Vánoc, čím víc jich je, tím více dětské radosti)

Fotohádanka č. 3 (nápověda: má mnoho podob a je dobré ji použít za deště či bahna)

Fotohádanka č. 4 (nápověda: každý máte doma, jinak by bylo asi zle, může vypadat různě, tady přidáváme fotohádanku stejného předmětu foceného z jiné strany)

Fotohádanka č. 5 (nápověda: velmi časté hned na začátku téměř každého bytu, v domech se tolik neobjevuje)

Fotohádanka č. 6 (nápověda: hudební nástroj)

Fotohádanka č. 7 (nápověda: pro pohodlí každého turisty)

Řešení: č. 1, č. 2, č. 3, č. 4, č. 5, č. 6, č. 7.

Úloha č. 10: V létě se většinou ve škole nic moc neděje. Jednou se ale pokazila klimatizace. Najednou pan ředitel Horníček zjistí, že mu z kanceláře někdo ukradl vzácné kývací hodiny. Všech přítomných, kteří se vyskytovali poblíž, položí stejnou otázku: „Co jsi tam dělal?“ Sekretářka odpověděla, že telefonovala a mezitím obsluhovala několik lidí. Doručovatel tvrdí, že zapisoval na stole objednávky. Účetní odpověděl, že se šel zeptat sekretářky, zda neviděla jeho svetr. A studentka s nevinným výrazem řekla, že si šla něco okopírovat. Kdo z nich je zloděj?

Úloha č. 11: Mám láhev. Je uzavřená korkovou zátkou. V lahvi je klíč. Jak dostanu klíč ven, pokud dodržím nápis na lahvi, na kterém je napsáno: NEVYTAHUJ ZÁTKU A NEROZBÍJEJ LAHEV.

Úloha č. 12: V cizí zemi byl v zahradách paláce zadržen cizinec. Král mu dal na vybranou ze čtyř následujících možností smrti v různých celách. Pokud si dobře vybere, mohl by se zachránit. První je cela věčného ohně, která je zapálena hned poté, co vězeň projde dveřmi. Druhá je cela dravých šelem se čtyřmi vyhladovělými tygry, kteří už více než rok nejedli. Třetí je cela mečů, která je střežena mimořádně krutými hlídači, kteří se sází, kdo z nich zamorduje více obětí. Čtvrtá je dračí cela, v níž se nachází trojhlavý drak s jedovatými jazyky. Která cela je nejbezpečnější?

Úloha č. 13: Tři zločinci jsou uvězněni v jedné cele. Cíl však mají stejný – utéct. Okno v cele je tak vysoko, že nemá ani mříže, protože se k němu nedá dostat. Ani kdyby na sebe vzájemně vylezli, nedosáhli by k oknu. Rozhodnou se vykopat tunel, ale po nějaké době si uvědomí, že by potřebovali příliš mnoho času. Nakonec jeden z nich dostane nápad a podaří se jim z cely uniknout. Jak se jim to podařilo?

Úloha č. 14: Jednou přišel sultán ke svým dvěma synům a řekl jim, že jeho nástupcem se stane ten, jehož kůň přijede do oázy jako poslední. Synové vyrazili na cestu, před oázou si postavili stan a přemýšleli, jak získat trůn. Najednou se objevil moudrý stařec a nabídl jim řešení v pouhých třech slovech. Oba poslechli jeho radu, pobídli koně a uháněli k oáze, aby tam přijeli jako první. Jaká tři slova jim stařec řekl?

Úlohy pochází z knížky Záhady od Victora Escandella (cit. ESCANDELL, Víctor. Záhady: zapoj mozkové závity a vyřeš 25 tajuplných případů. Přeložil Jana BÍLKOVÁ. Praha: Euromedia, 2018. Pikola (Euromedia). ISBN 978-80-7549-789-5.)

Řešení: 10 – Účetní, v létě bez klimatizace nebude potřebovat svetr. 11 – Vtlačím zátku dovnitř lahve. 12 – Druhá, po roce bez jídla již tygři museli pojít hladem.

Řešení: 13 – začali kopat do té doby, než byla kupa kamení a hlíny tak velká, že dosáhla k oknu; 14 – vyměňte si koně

Hokusy pokusy

Tajné písmo I

Na papír nakresli obrázek nebo napiš vzkaz špejlí nebo slabým štětcem namočeným do octa. Nech zaschnout přirozeně na vzduchu (nedávej na topení). Písmo se stane opět viditelné, pokud zapálíš svíčku a budeš nad plamenem opatrně pohybovat papírem (dej pozor, aby se nevznítil a pro všechny potřeby měj připravenou nádobu s vodou). Písmo zviditelníš také tak, že na papír položíš deku a přežehlíš ho žehličkou. Kromě octa také funguje citronová šťáva nebo mléko.

Tajné písmo II

Jeden list papíru namoč ve vodě. Pak ho polož na stůl. Na mokrý papír přilož suchý papír a na něj napiš zprávu. Mokrý list nech uschnout, suchý okamžitě znič. Abys zprávu přečetl/a, musíš papír opět namočit ve vodě a pak se na něj podívat proti světlu.

Proč jsou kořeny důležité? Klikejte tady. (Odpověď: Kořeny jsou pro rostlinu velmi důležité, neboť díky nim může rostlina přijímat vodu a minerální látky. Kořeny navíc zajišťují stabilitu rostliny v půdě.)

Vyrob si barevné krystaly tu (TIP – pokud nemáte inkoust, nevadí, pouze vynechejte krok 4, krystaly vzniknou, jen nebudou barevné).

Jak chutná dobře rozžvýkaný rohlík? Klikněte sem. (Odpověď: Má velmi sladkou chuť, protože se za tu dobu složité cukry rozštěpily na cukry jednoduché a ty jsou sladké.)

Jak vyrobit doma krápníky? Pro zobrazení klikněte tady.

Kdy rostlina vyklíčí? Klikněte sem.

Dokáží nafouknout kvasinky balonek? Klikněte tu. (Odpověď: Ano, dokáží. Díky svému bujení vytváří oxid uhličitý, který způsobí nafouknutí balonku.)

Nezoufejte, odpovědi na otázky se zde zanedlouho objeví.

Pokusy jsou převzaté z knihy Přírodovědné hry od Jitky Macenauerové (cit. MACENAUEROVÁ, Jitka. Přírodovědné hry. Olomouc: Rubico, 2012. Hrátky. ISBN 978-80-7346-147-8.)

Vyrobte si sami

Barevný papír za pomoci brčka (z kroužku Šikovných ručiček)

Potřeby: misky, tempery, voda, jar, brčko, papír (pokud bude tvrdší, nehrozí zkroucení)

Postup: Do misky s vodou přidáme jar a takové množství tempery, aby dostatečně obarvila vodu. Takto budeme pokračovat podle toho, kolik chceme mít barevných možností. Potom vodu nabubláme brčkem. Papír přiložíme na vzniklé barevné bubliny (můžeme táhnout nebo jen obtisknout). Po zaschnutí je papír hezky barevný.

Prstové divadélko

Vyrobte si maňásky ze starých rukavic, skořápek od buráků nebo náplastí. Obličej nakreslete fixem, vlasy můžete dozdobit kouskem vaty nebo vlny. Divadelní miniscénu si vyrobíte z obyčejné krabice bez víka, kdy odříznete krátkou boční stěnu, abyste jí pak mohli ruku prostrčit. Nakonec zbývá ještě vyříznout jevištní okénko a divadlo může začít!

Rajčatovo-tuňákový salát (z kroužku Vaření hlavně hravě)

Potřebujeme: 500 g rajčat, 170 g tuňák v konzervě, 100 ml bílý jogurt/majonéza

Postup: Omytá rajčata nakrájíme na malé kostičky. Přidáme tuňáka z konzervy bez oleje. Důkladně promícháme a dodáme bílý jogurt/majonézu. Salát opět promícháme. Navrch je možno dodat čerstvé bylinky. Dobrou chuť!

Výroba vlastní svíčky (z kroužku výtvarníků)

Potřeby: forma (malý panák nebo sklenička), vazelína nebo indulona, staré kusy svíček, 2 hrnky či jiné nádoby na vodní lázeň, vodu, knot (dá se koupit, ale stačí co nejpřírodnější materiál – např. juta. Může se použít ale i slabá tkanička od bot), těžší korálky, špejli

Postup: Připravíme si formu, kterou vymažeme vazelínou nebo indulonou. Staré kusy svíček necháme roztavit ve vodní lázni. Připravíme knot, který taktéž omočíme v tekutém vosku. Z jedné strany knotu přivážeme těžší korálky, které budou knot udržovat u dna. Z druhé strany knotu připevníme špejli, kterou položíme přes skleničku. Nalijeme vosk a necháme ztuhnout.

TIP: Do vosku můžeme přidat nastrouhanou voskovku či nějaké koření – badyán, řebíček.

Rybaření v pokoji – Nakreslete ryby a vystřihněte je. Na pusu každé ryby připevněte obyčejnou kancelářskou sponku. Poté vyrobte prut – použijte buď klacek nebo delší vařečku. K ní připevněte cca 70 cm dlouhý provázek, na jehož volný konec upevněte magnet (zkuste nejprve, jestli se na magnet nachytají sponky). Hodně zábavy! (TIP – pokud chcete, aby vaše ryby plavaly ve vodě – např. ve vaně, použijte polystyrén a sponku do něj zamáčkněte)

Výroba vlastní křídy (z kroužku Šikovných ručiček)

Potřeby: rulička od toaletního papíru, sáček, tempera, miska, lžíce, voda, sádra

Postup: do obyčejné ruličky od toaletního papíru vložíme sáček. V misce smícháme vodu se sádrou (do vody sypeme sádru, ne obráceně) a poté přidáme barevnou temperu. Směs poté nalijeme do ruličky a necháme zaschnout. Křída je na světě.

TIP: Tímto způsobem si můžete vyrobit třeba čtyřbarevnou křídu!

Voňavé pexeso si můžete vyrobit tu (převzato z knihy Přírodovědné hry od Jitky Macenauerové).

Sluneční hodiny z květináče vyrobíte tady (převzato z knihy Přírodovědné hry od Jitky Macenauerové).